Wakacyjny ratunek nie tylko dla turystów – najważniejsze numery alarmowe w lecie

 

997, 998 czy 999 to numery alarmowe, które zna niemal każdy. Na przestrzeni kilku ostatnich lat w Polsce pojawiło się jednak kilkanaście ważnych, nieznanych wcześniej linii alarmowych, które szczególnie w okresie wakacji powinny znaleźć się w naszych notesach i komórkach. Jedną z nich jest pogotowie odzyskiwania danych, dzięki któremu specjaliści ratują najważniejsze cyfrowe informacje utracone przez firmy i prywatnych użytkowników komputerów, odbierając nawet ponad 100 zgłoszeń dziennie.

Wśród najważniejszych numerów, które pojawiły się stosunkowo niedawno, są m.in.: europejski numer alarmowy (112), a także numery pogotowia GOPR/TOPR (601 100 300) czy WOPR (601 100 100). Dla użytkowników komputerów, którzy w związku z wysokimi temperaturami czy uszkodzeniami dysków w lecie tracą najważniejsze dane, powstało także pierwsze w Polsce pogotowie odzyskiwania danych (0800 90 90 90). W przypadku polskich przedsiębiorstw pozwala ono uniknąć ogromnych strat finansowych, a osobom prywatnym umożliwia zachowanie najcenniejszych zdjęć czy filmów tworzonych podczas wakacji. Niestety, nie zapisując w swoich telefonach powyższych numerów, większość osób pozbawia się możliwości skorzystania z pomocy pogotowia w sytuacjach zagrożenia.

- Miesiące czerwiec, lipiec i sierpień, to rzeczywiście najgorętszy okres dla naszych ratowników. Niestety w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, gdy decydują minuty, bardzo często okazuje się, że turyści nie mają w swoich telefonach zapisanego numeru naszego pogotowia i nie możemy udzielić pomocy we właściwym czasie. Choć dużo mówi się o profilaktyce, niestety wciąż niewiele osób wie, jak skorzystać z naszych usług – mówi Adam van der Coghen, naczelnik Jurajskiej Grupy GOPR, dla której w roku 2009 firma Kroll Ontrack odzyskała kluczowe dane.

- Beztroska, letnie rozluźnienie i brak wiedzy na temat podstawowych zasad korzystania z pomocy ratowników to główne przyczyny, które prowadzą do wzrostu ilości różnego rodzaju wypadków w czasie wakacji. Dlatego też każdego roku apelujemy, aby przygotowania do urlopu zacząć od zapisania najważniejszych numerów alarmowych – dodaje Jan Sagański z Mazurskiej Służby Ratowniczej, która również skorzystała z pomocy specjalistów Kroll Ontrack.

Miesiące letnie to również newralgiczny okres dla firm, których większość majątku często stanowią dane w formie elektronicznej. To właśnie wtedy zdarza się najwięcej przypadków utraty danych z powodu beztroski ze strony pracowników. Ponadto letnie burze i wysokie temperatury stanowią duże wyzwanie dla serwerów danych. Może to skutkować ogromnymi stratami finansowymi, a w najgorszym przypadku nawet bankructwem. Prywatni użytkownicy najczęściej tracą dane z popularnych cyfrówek i przenośnych komputerów zalanych, spalonych bądź roztrzaskanych podczas wyjazdów wakacyjnych.

- Od początku uruchomienia pogotowia odzyskiwania danych, z każdym rokiem notujemy coraz większą liczbę zapytań związanych z prośbą o przywrócenie kluczowych plików  i najważniejszych dokumentów. Dziennie nasi specjaliści odbierają ok. kilkudziesięciu telefonów, natomiast w okresie letnim ich liczba przekracza nawet 100 połączeń dziennie. Pamiętajmy, że każde lato to czas próby dla roztropności użytkowników prywatnych, a w firmach, dla wszelkich polityk zarządzania ciągłością działania. – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Dzwoniąc na linię alarmową odzyskiwania danych 0800 90 90 90 eksperci „pierwszego kontaktu” przez 24 godziny na dobę krok po kroku wskazują co zrobić, gdy stracimy najcenniejsze pliki.

Każdego roku specjaliści odzyskiwania danych i informatyki śledczej Kroll Ontrack na całym świecie rozwiązują blisko 50 tys. przypadków związanych z utratą danych i informatyką śledczą. W Polsce przypadki zgłoszone po kontakcie telefonicznym ze specjalistami Kroll Ontrack trafiają do katowickiego oddziału Kroll Ontrack, gdzie znajduje się największe i najnowocześniejsze laboratorium odzyskiwania danych w Europie Środkowo – Wschodniej.

***

Najważniejsze numery alarmowe w okresie letnim:

112 – europejski numer alarmowy

601 100 300 – pogotowie GOPR/TOPR

601 100 100 – pogotowie WOPR

0800 90 90 90 (z tel. stacjonarnych),  32 77 999 99 (z tel. komórkowych) – pogotowie odzyskiwania danych Kroll Ontrack

###

Informacje o firmie Kroll Ontrack sp. z o.o., polskim oddziale firmy Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack sp. z o.o.(www.krollontrack.pl) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack Inc. – wiodącego na świecie dostawcy usług odzyskiwania danych oraz informatyki śledczej (ang. computer forensics). Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej. W strukturach Kroll Ontrack sp. z o.o. działa również największe poza Stanami Zjednoczonymi centrum rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack.

 Informacje o firmie Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack dostarcza usługi i oprogramowanie bazujące na najnowszych technologiach. Klientami firmy są  jednostki prawne, klienci korporacyjni, jednostki administracji państwowej, a także klienci indywidualni. Kroll Ontrack jest dostawcą usług w zakresie odzyskiwania danych, zaawansowanego wyszukiwania danych, papierowego i elektronicznego odnajdywania danych, informatyki śledczej, konsultingu w zakresie informacji posiadanych w formie elektronicznej oraz konsultingu sądowego. Kroll Ontrack jest technologicznym działem Kroll Inc., globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem.


Inne wpisy z danej kategorii: AktualnościCiekawostki

Tagi:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL