Powstanie średniowieczna wioska

Rekonstrukcja średniowiecznej wioski – osady przypominającej słowiański gród – powstanie do końca 2010 roku na półtorahektarowym majdanie dla turystów w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża – zapowiadają władze gminy Bieliny (świętokrzyskie).

„Rekonstrukcja ma stanowić uzupełnienie oferty edukacyjnej pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu o atrakcyjne w formie przedstawienie początków chrześcijaństwa w regionie świętokrzyskim” – poinformowała PAP sekretarz gminy Jadwiga Wójcik.

Częścią wioski będzie m.in. „kraina legend świętokrzyskich” – baza dla gier terenowych, odwołujących się do lokalnych podań, ukazujących słowiańską mitologię i jej relikty w obecnych zwyczajach. W tzw. świętym gaju – miejscu przewidzianym do palenia czerwcowych ognisk – staną m.in. kamienne kręgi bóstw Śwista, Pośwista i Pogody.

W najwyżej położonym punkcie zarezerwowano teren pod budowę drewnianego kościółka, wokół którego znajdą się usypane kopczyki żalnika – imitacje miejsc pochówku.

Na obrzeżu majdanu znajdą się drewniane budowle, w których ukazane będzie życie Słowian i ich praca w XI-XII wieku. Zwiedzający będą mogli sami wcielić się w przedstawicieli starych zawodów – wyrobić glinę na garnki, upleść kosz z wikliny, utkać płótno na zgrzebną koszulę, wejść do zagrody bartnika lub rolnika.

Na terenie wioski będą też miejsca do organizowania pikników, zabaw i turniejów rekreacyjno-sportowych, m.in. w strzelaniu z łuku, rzucaniu oszczepem itp. konkurencjach zręcznościowych.

Klasztor na Świętym Krzyżu obchodził w 2006 roku 1000-lecie życia monastycznego. Zdaniem historyków, tamtejsze opactwo powstało jednak dopiero w latach 30. XII wieku, a relikwiarz ze szczątkami Krzyża Świętego otrzymało z początkiem XIV stulecia. Stało się wtedy głównym ośrodkiem kultu religijnego w Polsce; po „potopie szwedzkim” znalazło się w cieniu Jasnej Góry.

Budowa wioski średniowiecznej jest elementem projektu „Restauracja zabytków Świętego Krzyża wraz z utworzeniem Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich”. Gmina Bieliny otrzyma na ten cel około 13,5 mln zł dofinansowania unijnego.

Partnerzy zintegrowanego projektu to: Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi, Świętokrzyski Park Narodowy, powiat kielecki, Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry” i Towarzystwo Przyjaciół Bielin.

źródło: podroze.onet.pl


Inne wpisy z danej kategorii: Ciekawostki

RSSKomentarze (0)

Trackback URL