Pies w podróży

Wyjeżdżając z psem powinniśmy wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać, aby uczynić jazdę samochodem bezpieczną zarówno dla nas, jak i pupila. Nasz podopieczny to też pasażer, który wymaga odpowiedniego przygotowania do drogi.

Sposób przewożenia psa jest uzależniony od jego wielkości oraz od tego, jaki typ auta posiadamy. Jeśli nasz samochód to combi lub van, a zwierzak to osobnik dużej rasy, możemy przewozić go w odpowiednio przygotowanej przestrzeni bagażowej. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie tego miejsca matą ochronną (tzw. karimatą). Zapewni ona psu dobrą przyczepność, jest wytrzymała, antypoślizgowa, łatwo zmywalna i dostępna w różnych rozmiarach i kolorach.

W większości samochodów typu combi przestrzeń bagażowa oddzielona jest od  wnętrza samochodu kratą, która może zapobiegać niepożądanemu przemieszczaniu się psa. Jeśli w naszym samochodzie nie ma takiej kraty, możemy zaopatrzyć się w specjalną siatkę, która będzie spełniała podobne zadanie.

Innym sposobem przewożenia dużego (lub małego) psa jest posadzenie go na kanapie tylnego siedzenia i zastosowanie specjalnych pasów bezpieczeństwa. Należy założyć pupilowi szelki i przyczepioną do nich smycz wpiąć w zaczep pasów, umieszczonych na tylnym siedzeniu. Jazda w szelkach nie ograniczy swobody ruchów psa, a zagwarantuje mu bezpieczną i komfortową podróż.

W przypadku małych psów najwygodniejszym sposobem ich przewozu jest klatka transportowa, którą należy umieścić na tylnej kanapie i przypiąć pasami bezpieczeństwa. Jest ona wykonana z plastiku, dzięki czemu jest lekka i można ją łatwo umyć. Podczas drogi stwarza zaciszne miejsce dla naszego czworonoga. Aby pupil dobrze się w niej czuł, włóżmy do niej jego ulubiony kocyk. Klatki transportowe są dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych.

W czasie jazdy należy zapewnić psu stały dopływ świeżego powietrza. Nie możemy jednak dopuścić do powstania przeciągów, ponieważ są one niebezpieczne dla jego zdrowia (np. powodują zapalenie uszu). Podczas drogi róbmy przerwy  w podróży minimum co dwie godziny. Opuszczający auto pupil powinien być wyprowadzany na smyczy i mieć obrożę z identyfikatorem, zawierającym dane właściciela.

W trakcie postoju pamiętajmy, aby dać psu pić i umożliwić mu załatwienie potrzeb fizjologicznych. Sprzątanie po czworonogu jest tak samo ważne w naszym miejscu zamieszkania, jak i podczas wyjazdów. Jeśli pies dostatecznie wybiega się na dworze, możemy spokojnie kontynuować podróż. Bardzo ważne jest, aby nie zostawiać psa samego w zamkniętym samochodzie, bez względu na panującą pogodę i temperaturę powietrza.

źródło: www.zwierzakbezpiecznywpodrozy.pl


Inne wpisy z danej kategorii: Informacje praktyczne

RSSKomentarze (0)

Trackback URL