Nowy szlak kajakowy na Warcie

We czwartek 25 czerwca otwarto liczący 58 kilometrów szlak na Warcie od Działoszyna do Konopnicy. Obejmuje on tzw.Wielki Łuk Warty i prowadzi przez Załęczański Park Krajobrazowy.


Dość łatwa nawet dla niedoświadczonych wodniaków trasa została starannie  oznakowana, wydano też dokładny przewodnik autorstwa Marka Lityńskiego. Po drodze czeka 38 miejsc wodowania i 36 obiektów noclegowych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki.

Szlak jest wspólnym przedsięwzięciem  nadwarciańskich gmin Działoszyn, Osjaków, Pątnów, Wierzchlas i Konopnica oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Samorządy liczą na turystów, lubiących kontakt z dziewiczą przyrodą, ciszę i wypoczynek z dala od cywilizacji.

Na trasie można zwiedzić m.in. rezerwat geologiczny „Węże” z licznymi jaskiniami, Górę Świętej Genowefy, z daleka podobną do trupiej czaszki, kurhany książęce z początków naszej ery czy Żabi Staw – szczelnie pokryty grzybieniami północnymi i rzeczywiście będący królestwem tysięcy żab. Można też zawędrować aż nad… Niemen.

Warta bowiem zagrała tę rzekę w filmie „Nad Niemnem” z 1986 r. Malownicze wzgórze nad zakolem rzeki w gminie Osjaków przeistoczyło się na ekranie w kurhan powstańczy, a naturalny pejzaż można porównać na miejscu z powiększonym fotosem z filmu. Umieszczono go na specjalnej tablicy.

Na szlaku są trzy niewielkie progi, które da się bez trudu przepłynąć. Tylko w Kamionie trzeba przenieść kajak kilka metrów, bo półmetrowe spiętrzenie  za mostem uniemożliwia spływ. Nadwarciańskie gminy mają nadzieję, że nowy szlak przyciągnie zwłaszcza mieszkańców aglomeracji łódzkiej i śląskiej.

źródło: TTG Polska


Inne wpisy z danej kategorii: Aktualności

RSSKomentarze (0)

Trackback URL