Nowy Szef Kuchni w Radisson Blu Kraków

Od lipca Szefem Kuchni hotelu Radisson Blu w Krakowie został Stanisław Bobowski.

Nowy Szef Kuchni trafił do 5-gwiazdkowego Radisson Blu prosto z Wielkiej Brytanii. Przez kilka lat zajmował tam stanowisko Zastępcy Szefa Kuchni w hotelu Royal Bristol Marriott, a następnie, jako jedyny Polak w Anglii – stanowisko Szefa Kuchni hotelu Marriott w Swindon. Wcześniej przez 6 lat pracował na luksusowych statkach pasażerskich linii Princess Cruises, które na rejsy po całym świecie – od Alaski po Malediwy – zabierały nawet 2600 pasażerów. Na statkach serwowano tylko świeże dania w standardzie najlepszych hoteli.

- Okres pływania na statkach, był dla mnie wielką szkołą gotowania i życia, bo zaczynając tam pracę jako asystent kucharza i kończąc jako Pierwszy Kucharz byłem już inną osobą – świadomą swoich umiejętności i nie bojącą się nowych wyzwań – wspomina Bobkowski.

Nowy Szef Kuchni hotelu Radisson Blu Kraków ma wspaniałe doświadczenie zawodowe, a do tego kulinarny zapał, setki pomysłów na swoja pracę i otwarty umysł. Co ciekawe, zanim po jedenastu latach pracy za granicą wrócił do Polski, był współzałożycielem i honorowym Wiceprezesem Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników na Wyspach Brytyjskich. Prywatnie Stanisław Bobowski lubi podróże i fotografowanie.


Inne wpisy z danej kategorii: Wiadomości hotelarskie

RSSKomentarze (0)

Trackback URL